Blog

Anasayfa > Blog

15 Eylül 2021

Restora-Blog

Merhabalar! Websitemizin yenilenmesiyle, eskiden de hayalini kurduğumuz mimari blog sayfamızı aktif hale getirmiş olmaktan dolayı çok mutluyuz. Mimarlık mesleği gereği aktif kullandığımız görsel ve sözlü ifade tekniklerine, yazılı olarak da katkıda bulunmak çok heyecanlı olacak.

15 Eylül 2021

Restora Instagramda!

Tarihi kentler yıllar içinde değişim göstermek zorunda kalıyor… Eski bir mahalleye 10 yıl sonra gittiğinizde tanımakta güçlük çekebiliyorsunuz. Sebep bazen yok olan yapılar, bazen de sokak sağlıklılaştırma veya çeşitli restorasyon uygulamaları olabiliyor. Bu anlamda fotoğraf, özgün durumu ve değişim süreçlerini görmek konusunda en güzel belgeleme yöntemi.

15 Eylül 2021

Mimarın gezi defteri

Yeni yerler gezerken, küçük not defterine ayaküstü eskiz çizenlere hiç rastladınız mı? Bu, daha çok mimarların sevdiği bir etkinlik olsa da, kent eskizleri çizen ve sosyal medya aracılığı ile buluşan gruplar son zamanlarda yaygınlaşmaya başladı. Hiç denemediyseniz, belki bu yazı sonrası siz de bir deneme yaparsınız.

15 Eylül 2021

Aziz Stepanos Manastırı

Gezi yazılarından ilki olarak İran’ın kuzeybatısında bulunan Culfa şehri yakınlarındaki Aziz Stepanos Manastırı’yla başlayacağız. Aras Nehri vadisinde bulunan ve 2017 yılı şubat ayında ziyaret ettiğimiz manastır, İran’ın Doğu Azerbaycan bölgesinin önemli yapılarından. Manastır, şehir merkezine uzak olduğundan ulaşım için Tebriz’den taksi tutmak en olası çözüm.