Aziz Stepanos Manastırı


Gezi yazılarından ilki olarak İran’ın kuzeybatısında bulunan Culfa şehri yakınlarındaki Aziz Stepanos Manastırı’yla başlayacağız. Aras Nehri vadisinde bulunan ve 2017 yılı şubat ayında ziyaret ettiğimiz manastır, İran’ın Doğu Azerbaycan bölgesinin önemli yapılarından. Manastır, şehir merkezine uzak olduğundan ulaşım için Tebriz’den taksi tutmak en olası çözüm.

Ermeni manastırının mevcut yapılarının hangi yılda inşa edildiği net olmasa da, ilk yapıların 7.yüzyılda inşa edildiği ve manastırın 10. yüzyılda genişletildiği söylenmektedir. Bölgeye has özellikteki malzemenin kesme taş olarak kullanılarak örülmesi ve bezenmesiyle oluşturulan mimari yapıların taş işçiliği görülmeye değer. Manastırın bulunduğu coğrafyadaki hava koşullarının sert olmasından, yapı malzemesi olan taşların zorlu iklim koşullarına dayanıklı olduğu anlaşılmaktadır.

 


Manastır, dağlık bir arazide yer aldığından, içerideki yapıları çevreleyen sur duvarları ile adeta bir kale gibi güvenli bir yapılar bütünü olarak inşa edilmiştir. Üstteki fotoğrafta, yedi adet burcu bulunan dış surların önündeki yapı ana girişi görülmektedir.